30 rokov,
30 dobrých skutkov

Pri príležitosti tridsiateho výročia založenia spoločnosti SOFTIP sme rozdelili na dobročinné projekty 50-tisíc eur. Rozhodli o nich zamestnanci aj verejnosť.

30 dobrých skutkov

Spolupatričnosť je pre nás veľmi dôležitá. Aj preto sme sa rozhodli premeniť oslavu tridsiateho výročia na podporu tridsiatich dobročinných projektov.


Uplynulý rok nebol jednoduchý pre nikoho z nás, no najviac asi ovplyvnil tých najzraniteľnejších. Aj preto sme sa rozhodli sumou 3 000 € podporiť občianskej združenie Svetielko nádeje. Veľmi si vážime všetko, čo robia pre malých pacientov a ich rodiny, pre ktorých sú do slova a do písmena svetielkom nádeje. Nádeje, ktorú v ťažkých chvíľach života potrebujeme všetci najviac.

 

 


Trinásť PC zostáv s monitormi a príslušenstvom sme darovali Základnej škole Moskovská v Banskej Bystrici, ktorá sa profiluje najmä v oblasti výučby cudzích jazykov a informatiky s dôrazom na zavádzanie moderných technológií do vyučovania. Použité a stále veľmi výkonné počítačové zostavy škola využije hlavne v rámci delených hodín informatiky a cudzích jazykov v novej učebni zriadenej na tento účel. Dúfame, že darované počítače deťom spríjemnia návrat do školských lavíc a pomôžu im pokračovať v úspešnom štúdiu. 

 

 


Ďalších dvanásť PC zostáv s monitormi a príslušenstvom si našlo svoju cestu cez Banskobystrický samosprávny kraj k študentkám a študentom Strednej odbornej školy pedagogickej v Lučenci. Použitú a stále dostatočne výkonnú techniku využije škola v rámci podpory vzdelávania. 

Sme veľmi radi, že darované počítače pomôžu práve pri vzdelávaní budúcich pedagógov a sociálnych pracovníkov, ktorí sa rozhodli zasvätiť svoj život pomoci druhým. Stredná odborná škola pedagogická v Lučenci sa môže pochváliť tisíckami úspešných absolventov, medzi ktorých patrí aj autorka nezabudnuteľnej Danky a Janky, spisovateľka Mária Ďuríčková. 

 

 


21. marca je Svetový deň Downovho syndrómu, ktorý sa už tradične spája s ponožkovou výzvou. V roku 2021 sa navyše niesol v znamení #CONNECT, ktoré symbolizuje spojenie. Aj naši zamestnanci sa aspoň na diaľku spojili a obuli si rozdielne ponožky, aby takto spoločne vyjadrili podporu ľuďom s Downovým syndrómom a ich rodinám. Šírením porozumenia a rešpektu k inakosti chceme pomôcť odstraňovať bariéry a predsudky, s ktorými sa ľudia s touto genetickou odchýlkou stále stretávajú. A pritom túžia len po spojení, akceptovaní a prijatí.

 

 


27. marca ľudia na celom svete symbolicky zhasínajú svetlá, aby tak oslávili a chránili to, čo máme spoločné – našu planétu. Aj my sme v tejto deň zhasli logo SOFTIP na budove Einsteinova BC v Bratislave, kde sídlime a vypnutá bola aj LED fasáda Europa BC v Banskej Bystrici, v ktorej zvyčajne pracuje viac ako stovka SOFTIPákov. Zároveň sme vyzvali našich zamestnancov, aby pozhasínali aj vo svojich domácnostiach a spoločne sme sa zamysleli nad tým, ako môžeme našej planéte pomôcť v našom každodennom živote. Lebo HODINA ZEME pre nás nie je len o zapojení sa túto jednu hodinu v roku.

 

 


30 kusov nábytku a príslušenstva sme darovali Základnej škole na Obrancov mieru v Detve. Kancelárske stoly, stoličky, poličky, vešiaky, počítačové kontajnery aj oddychové kreslá škola využije na vylepšenie a spríjemnenie svojich priestorov.

Pri reorganizácii nášho pracoviska v Detve sme sa rozhodli dať nadbytočnému nábytku druhú šancu. Náhoda chcela, aby šlo presne o tridsať kusov nábytku, ktoré sme darovali 3. základnej škole v Detve. Tip na konkrétnu školu nám dali zamestnanci nášho detvianskeho pracoviska.

 

 


Nezisková organizácia VIA ABA dlhodobo pracuje s deťmi s poruchami autistického spektra a ich rodinami. Rodičom a odborníkom sa snaží sprístupňovať najnovšie vedecké poznatky založené na aplikovanej behaviorálnej analýze a jej využití pri výchove a vzdelávaní detí s poruchami autistického spektra.

Aj počas pandémie Covid-19 chce pokračovať v kvalitnom vzdelávaní a pomoci rodinám, čo je v tejto situácii možné len v online priestore. Preto sa na nás obrátila so žiadosťou o pomoc pri zabezpečení potrebnej techniky. Použitý a stále dostatočne výkonný notebook využije nielen v tomto období, ale aj počas nasledujúcich rokov.

 

 


Aj tento rok sme sa zapojili do celonárodnej iniciatívy Do práce na bicykli. Počas júna urobili naše tri tímy v Banskej Bystrici a Partizánskom celkovo181 jázd na bicykli, najazdili spolu takmer 1100 km a ušetrili viac ako 270 kg CO2. Najdôležitejšie ale je, že sme tak prispeli k rozvoju cyklodopravy v našich mestách a zdravšiemu a zelenšiemu životu. A že sa v tom vezieme spolu aj ďalej, po celý rok.

 

 


Sumou 600 € sme podporili činnosť Autistického centra Andreas, ktoré už dvadsať rokov poskytuje odbornú starostlivosť ľuďom s autizmom. Tá v sebe zahŕňa komplexnú diagnostiku, odbornú intervenciu, individuálnu terapiu, sociálnu rehabilitáciu a špecializované poradenstvo. Neustále sa pritom snaží zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb a podporovať vzdelávanie detí a mladých ľudí s autizmom, aby mohli žiť svoj nezávislý život čo v najvyššej možnej miere.

 

 


Sumou 1 000 € sme podporili občianske združenie "pre Paľka", ktoré vzniklo s cieľom rozvíjať mentálne, fyzické a psychické zdravie autistu Paľka. Jeho diagnózou je atypický autizmus s poruchou reči a komunikácie. Miluje vodu, ale nevie plávať. Nadchýna ho hudba, ale nikto ho nechce učiť hrať. Má rád spoločnosť, ale nikam ho samého nevezmú. Páčia sa mu jazyky, ale nedokáže sa ich naučiť... Snáď sa mu aj s našou pomocou podarí priblížiť k svojim snom a zdolať ďalší vrchol.

 

 


O malú Emku, ktorá sa narodila ako zdravé bábätko, no ranou osudu dnes trpí viacerými diagnózami, sa stará jej stará mama. Sama sa vzdala svojej práce a záľub, aby jej mohla poskytovať 24-hodinovú starostlivosť. Prostredníctvom občianskeho združenia Viera – láska – nádej sme sumou 1 000 € prispeli Emke na liečebný pobyt v Centre Svetielko, ktoré poskytuje komplexné rehabilitačné, sociálne a vzdelávacie služby a voľnočasové aktivity hendikepovaným deťom a deťom s viacnásobným postihnutím.

 

 


Dvanásťročný Alex trpí viacerými závažnými chorobami. Ešte donedávna vôbec nerozprával a svoje pocity vyjadroval len krikom a chrčaním. Zlom prišiel až keď sa v Egypte skamarátil s delfínom. Stačili dva týždne s týmto inteligentným cicavcom a chalan dokázal to, o čo sa márne pokúšal celé roky. Aby Alexov zdravotný stav nabral trvalejší ráz, potrebuje tých terapií viac. A práve na ne sme mu prostredníctvom finančnej podpory Občianskeho združenia Alex prispeli sumou 1 000 €.

 

 


Sumou 700 € sme podporili činnosť Nadácie križovatka, ktorá  šíri povedomie o Syndróme náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) a o možnostiach ochrany ohrozených detí do 1 roku veku. Slovenské nemocnice a pôrodnice pomáha vybaviť monitorom dychu Babysense, ktorý nielen stráži zástavu dychu, ale tiež apnoe pauzy, a akékoľvek nepravidelnosti dychu dieťatka a okamžite spustí alarm, aby privolal pomoc rodiča, ktorý môže v prípade potreby včas poskytnúť dieťaťu prvú pomoc.

 

 


Sumou 600 € sme podporili Športový klub Univerzita Mateja Bela Banská Bystrica, ktorému sa prostredníctvom Basketbalového klubu ŠK UMB Banská Bystrica podarilo vrátiť vysokoškolský basketbal na pôdu banskobystrickej univerzity. Rovnako ako oni veríme, že koncentráciou mladých, vzdelaných hráčok – vysokoškoláčok, v centre stredného Slovenska, a ich dlhodobou poctivou prácou sa podarí vybudovať silný, konkurencie schopný tím, čím vznikne ďalší vysoký potenciál úspešnej reprezentácie na univerzitnej, celoslovenskej, ale aj medzinárodnej úrovni.

 

 


Kordícky Hrebenák je partia ľudí, ktorí sa vo svojom voľnom čase starajú o bežkárske trate nad obcou Kordíky neďaleko Banskej Bystrice. Táto lokalita sa nachádza v Kremnických vrchoch a je priamo napojená na Skalku – v zime bežkárskymi a v lete cykloturistickými trasami. Sumou 545 € sme tomuto občianskemu združeniu prispeli na nákup pásovej štvorkolky, ktorá im bude nápomocná pri príprave tratí pred zimnou sezónou a samozrejme aj pri ich úprave počas nej.

 

 


Sumou 500 € sme podporili Športový klub Biathlon Mania, ktorého cieľom je dostať biatlon medzi žiakov základných škôl, a to formou opakovaných podujatí počas ktorých budú žiaci, resp. školy medzi sebou súťažiť. Hlavnou myšlienkou je vytvoriť možnosť žiakom 1. stupňa ZŠ vyskúšať si biatlon, a tým podchytiť talentované deti ako pri ostatných športových odvetviach na Slovensku.

 

 


Špecializovaná nemocnica sv. Svorada Zobor poskytuje starostlivosť pacientom s ochorením Covid-19 a s takzvanými postcovidovými komplikáciami. Ich liečba si vyžaduje špecializovanú diagnostiku parametrov dýchania. A práve tú jej umožňuje nový prístroj, na ktorý sme aj vďaka vašim hlasom prispeli sumou 2 217 €. Ako tento prístroj funguje a na čo sa používa si pozrite v našom krátkom videu.

 

 


Útulok Tuláčik, ktorý sme aj vďaka vašim hlasom podporili sumou 6 365 € už jedenásty rok zachraňuje opustené a týrané psíky z ulice. Nový domov tak vďaka nemu našli tisícky štvornohých miláčikov. Žiaľ združenia, ktoré pomáhajú zvieratám nie sú podporované štátom a sú odkázané len na pomoc ľudí. Zistite o nich viac v našom krátkom videu.

 

 


Už niekoľko rokov tradične podporujeme SOFTIP Trojkráľový večerný beh, ktorý je už celé jedno desaťročie veľkolepou oslavou rekreačného športu. Tento rok sa síce v dôsledku aktuálnych opatrení konal v upravenom termíne, ale aj tak sa v sobotu, 21. augusta na štart pretekov postavilo viac ako päťsto bežcov, aby si vychutnali letný večerný beh uličkami Banskej Bystrice.

 

 


Všetkých 553 pretekárov, ktorí sa v sobotu, 21. augusta postavili na štart SOFTIP Trojkráľového večerného behu bežalo aj pre dobrú vec. Za každého bežca sme totiž pri príležitosti 30. výročia založenia spoločnosti SOFTIP venovali jedno euro na podporu občianskeho združenia Svetielko nádeje pri Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou. Celkovú darovanú sumu pre malých bojovníkov sme navyše zaokrúhlili na rovných 1 000 €. 

 

 


So Spoločnosťou Downovho syndrómu na Slovensku nás spája už viac ako 8 rokov spolupráce, počas ktorých nám doslova prirástla srdcu. Aj preto nechýba ani medzi tridsiatkou dobročinných projektov, ktoré sme sa pri príležitosti 30. výročia založenia SOFTIPu rozhodli podporiť. A to konkrétne jej časopis Slnečnica, ktorý vydáva pre rodiny detí s Downovým syndrómom a na ktorý sme aj vďaka vašim hlasom prispeli sumou 1 986 €. Spoznajte týchto výnimočných ľudí v našom krátkom videu.

 

 


Rómske deti to majú v živote často omnoho ťažšie než naše. A to len preto, že sa narodili do generačnej chudoby, za čo oni vôbec nemôžu. Iba nemali také šťastie ako my. Aj preto sme pri príležitosti 30. výročia založenia SOFTIPu radi podporili aj letné tábory, ktoré pre rómske deti v Bardejove organizujú Saleziáni don Bosca. Aj vďaka vašim hlasom sme tak sumou 1 921 € pomohli spríjemniť prázdniny viac ako 200 deťom. Zistite viac v našom krátkom videu.

 

 


Súčasťou septembrového celofiremného stretnutia SOFTIP na Štrbskom Plese bol aj dobročinný stánok, v ktorom si naši zamestnanci mohli kúpiť rôzne darčeky z keramiky a originálne výrobky detí s Downovým syndrómom. Ich predajom sa nám podarilo získať úžasných 1 875 €. A keďže SOFTIP v rámci osláv 30. výročia založenia získanú sumu zdvojnásobil a pridal ďalších 1 875 €, na podporu činnosti Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku tak po odčítaní hodnoty výrobkov putovalo rovných 3 000 €.

 

 


S úsmevom ide všetko ľahšie. A práve o to sa snažia zdravotní klauni ČERVENÝ NOS Clowndoctors, ktorých sme pri príležitosti 30. výročia založenia SOFTIPu aj vďaka vašim hlasom podporili sumou 2 511 €. Prostredníctvom humoru a klaunského umenia prinášajú radosť a smiech tým, ktorí to potrebujú - hospitalizovaným deťom v nemocniciach po celom Slovensku, ale aj dospelým pacientom a seniorom. Spoznajte ich v našom krátkom videu.

 

 


Mária (22 r.) je úspešná športovkyňa a plavkyňa s Downovým syndrómom. Päťkrát zvíťazila na Majstrovstvách SR DS v plávaní, dvakrát získala 2. miesto na Národných pretekoch SHŠO v Bratislave. Zlatú medailu si tiež vybojovala na Medzinárodných pretekoch v Monaku. Ani jej sa však zdravotné problémy nevyhýbajú, a tak má Majka za sebou už tri náročné operácie chrbtice. A stále veľké bolesti. Majka je však veľká bojovníčka, a preto veríme, že tak, ako sa jej počiatočný strach z vody podarilo premeniť na zbierku cenných kovov z plaveckých pretekov, prekoná aj všetky ďalšie prekážky. Snáď jej zdravotný stav pomôže zlepšiť aj náš finančný príspevok vo výške 1 500 €. Držíme palce!

 

 


S ročnou prestávkou zavinenou pandémiou, ale inak v starom dobrom formáte sme v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR (NTS SR) opäť zorganizovali podujatie SOFTIP KVAPKA KRVI v banskobystrickom obchodnom centre Europa SC. Máme veľkú radosť, že sa nám každoročne darí motivovať aj viacerých prvodarcov. Tentoraz ich z celkového počtu 41 darcov bolo až 16 a pevne veríme, že im odhodlanie pomáhať ľuďom v ohrození života vydrží.

 

 


Emma (16) miluje výtvarné umenie. Je veľmi nadaná a doma ju všetci s láskou a nadšením podporujú. Jej mimoriadny dar je žiaľ vyvážený zložitou poruchou diagnostikovanou ako Aspergerov syndróm. Emma študuje na vysnívanej škole umeleckého priemyslu. Na to, aby mohla na škole plnohodnotne fungovať však potrebuje pomoc asistenta, ktorý jej pomôže prekonať každodenný strach a úzkosti. Toho jej však štát nemohol poskytnúť, keďže Emma bola diagnostikovaná až po termíne stanovenom na podávanie žiadostí. Finančným darom vo výške 900 €, ktorý pokryje chýbajúce prostriedky na asistenta na najbližšie tri mesiace sme mladej talentovanej výtvarníčke pomohli preklenúť toto obdobie, aby mohla študovať a ďalej rozvíjať svoj talent.

 


Od februára 2021 je v obci Bošany, okres Partizánske, otvorené nové Zariadenie pre seniorov Sv. Kataríny Labouré. Zariadenie sa usiluje o vytváranie príjemného domáceho prostredia a podporuje aktívny, dôstojný a čo najviac samostatný život svojich klientov. To všetko je však možné len s dostatočným technickým zázemím. Aj preto sa na nás obrátili s prosbou o pomoc pri zabezpečení techniky potrebnej na administratívne činnosti. Použitý, no stále dostatočne výkonný notebook im bude podporou pri starostlivosti o najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva nielen v aktuálnej situácii ale aj do budúcnosti.

 

 


Nesmierne sa nás dotýka situácia, ktorej musia ľudia na Ukrajine aktuálne čeliť. Odsudzujeme vojenskú agresiu a pripájame sa k vlne solidarity s našimi východnými susedmi. Naša finančná pomoc vo výške 5 000 € smeruje do neziskovej organizácie Človek v ohrození, ktorá na Ukrajine dlhodobo pôsobí. Budeme radi, keď sa pridáte aj vy. Ďakujeme

 

 


V pondelok 21. marca 2022 sme sa zapojili do Ponožkovej výzvy vyhlásenej pri príležitosti Svetového dňa Downovho syndrómu, aby sme aj takto vyjadrili naše sympatie ľuďom s Downovým syndrómom a podporili myšlienku inklúzie, ktorá je jeho tohtoročnou témou. Cieľom je šíriť osvetu o ľuďoch s Downovým syndrómom, a tak prispieť k vyššej kvalite ich života – lepšími podmienkami na vzdelanie, zamestnanie a začlenenie do spoločnosti. O to všetko sa už 29 rokov snaží aj Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku, ktorej SOFTIP pri tejto príležitosti venoval 1 000 € na podporu činnosti. 

 

  

 

 

 

 

Hlasovanie uzavreté. Ďakujeme

Od 26. marca do 26. apríla 2021 ste mohli svojím hlasom rozhodnúť o tom, v akom pomere rozdelíme 15 000 € medzi päť dobročinných projektov, ktoré podporíme pri príležitosti 30. výročia. Ďakujeme vám všetkým, ktorí ste sa do hlasovania zapojili, ďakujeme aj našim zamestnancom, ktorí tieto krásne projekty vybrali a samozrejme všetkým tým skvelým ľuďom, ktorí za nimi stoja.

Výsledky hlasovania

O konečných výsledkoch hlasovania rozhodlo 12 353 hlasov. Suma 15 000 € bola rozdelená takto:

6 365 € pre Útulok Tuláčik, ktorý sa stará o opustených psíkov z ulice
2 511 € pre zdravotných klaunov ČERVENÝ NOS Clowndoctors
2 217 € pre Špecializovanú nemocnicu sv. Svorada Zobor
1 986 € pre Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku
1 921 € na detské letné tábory Baro ňilaj na Poštárke v Bardejove

Ešte raz ďakujeme všetkým, ktorí prispeli svojím hlasom. Sme naozaj radi, že spolu môžeme robiť dobré skutky a podporovať tak tých, ktorí ich robia každý deň.

Výhercovia vecných cien

Spomedzi hlasujúcich sme vyžrebovali troch výhercov vecných cien. Všetkým srdečne blahoželáme!

Notebook Lenovo ThinkBook 14 G2
Simona Hamadová, Čeľadice

Tablet Samsung Galaxy Tab A7
Zuzana Dodoková, Svätý Jur

Smartfón Samsung Galaxy A51
Klára Dynisová, BratislavaKto sme?

Sme najväčší slovenský výrobca podnikových informačných systémov s najširším portfóliom IT produktov a služieb. Naše riešenia pomáhajú lepšie riadiť tisícky spoločností na Slovensku aj v zahraničí. Už 30 rokov.

Slovenská jednotka v segmente podnikových IT

Dlhodobo obhajujeme pozíciu najväčšieho výrobcu podnikových informačných systémov v prieskume trhu ERP na Slovensku, ktorý každoročne realizuje technologický magazín NEXTECH.

Líder v oblasti Microsoft technológií v regióne CEE

Ako Microsoft Gold Partner sme dosiahli najvyššiu možnú úroveň partnerstva. Už päť krát sme získali titul Microsoft Partner of the Year, ktorý Microsoft udeľuje svojim najlepším partnerom v jednotlivých krajinách. Trinásť krát sme tiež zvíťazili v súťaži Microsoft Awards.

Najlepší implementačný partner SAP Business One

Sme viacnásobným držiteľom titulu Najlepší partner SAP Business One na Slovensku. Naši ľudia zrealizovali nadpolovičnú väčšinu všetkých implementácií tohto celosvetovo úspešného ERP systému v SR.

Výnimočná firma v kategórii Spoločenská zodpovednosť

Za našu angažovanosť v oblasti spoločenskej zodpovednosti nám renomovaná certifikačná spoločnosť TÜV SÜD Slovakia udelila titul Výnimočná firma v kategórii Spoločenská zodpovednosť.